Top Romance Movie List by Wanda

Top Romance

# Movie Title Rating Overall Add
1. Casablanca 3.5/4 3.3/4
2. Gone with the Wind 4.0/4 3.2/4
3. Pretty Woman 4.0/4 2.8/4
4. Harold and Maude 4.0/4 3.1/4
5. Roman Holiday 4.0/4 3.2/4
6. Doctor Zhivago 3.5/4 3.1/4
7. Guess Who's Coming to Dinner 3.0/4 3.0/4
8. The African Queen 3.0/4 3.1/4
9. The Apartment 3.5/4 3.2/4
10. Atonement (2007) 2.5/4 2.9/4
11. Barry Lyndon 2.5/4 3.2/4
12. Ghost (1990) 4.0/4 2.8/4
13. Witness (1985) 3.5/4 3.0/4
14. The Heiress (1949) 3.5/4 3.2/4
15. The Last of the Mohicans (1992) 3.5/4 3.0/4
16. An Officer and a Gentleman 3.5/4 2.9/4
17. Cries and Whispers ( Viskningar och rop ) 3.5/4 3.1/4
18. My Man Godfrey (1936) 4.0/4 3.0/4
19. Notting Hill 2.5/4 2.7/4
20. Alice Doesn't Live Here Anymore 4.0/4 2.9/4
21. Monster's Ball 4.0/4 2.7/4
22. The Quiet Man 3.5/4 2.9/4
23. A Place in the Sun 4.0/4 3.1/4
24. Dangerous Liaisons (1988) 4.0/4 2.9/4
25. The Year My Voice Broke 3.5/4 3.2/4
26. Somewhere in Time 3.0/4 2.8/4
27. Cold Mountain 4.0/4 2.7/4
28. Breaking the Waves 3.5/4 3.0/4
29. The English Patient 3.5/4 2.9/4
30. Now, Voyager 3.5/4 3.0/4
31. Ryan's Daughter 4.0/4 3.0/4
32. Marty 4.0/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name