The Absolute Top
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Big Lebowski | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | True Grit (2010) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | The Big Short | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Blade Runner 2049 | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 7. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 8. | Pulp Fiction | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 9. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Gran Torino | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Donnie Darko | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Interstellar | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 14. | The Blues Brothers | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | In Bruges | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | A Charlie Brown Christmas | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Interview with the Vampire | 4.0/4 | 3.0/4 |
Recent Comments
hoods_breath - wrote on 11/06/20 at 09:26 PM CT
The Absolute Top comment
I keep coming back to this film to see gosling's character struggle through his journey. The soundtrack and the generated views and scenery. An extreme future that continues to captivate me.
hoods_breath - wrote on 11/06/20 at 09:24 PM CT
The Absolute Top comment
The Big Short - Excellent presentation. A smart, polished retelling of the 00's crash and housing bust.
hoods_breath - wrote on 11/06/20 at 09:22 PM CT
The Absolute Top comment
True Grit - This movie makes every line of dialogue, every action, every detail important. This remake makes the wild west larger than life. Rooster is a salty, surly, crusty old codger. Larger than life, with a score that compliments and enhances. A Great Film.
hoods_breath - wrote on 11/06/20 at 09:20 PM CT
The Absolute Top comment
The Big Lebowski - The movie is of its time for all time. It is quirky but enduring. The Dude tries to calmly navigate through the increasingly complicated developments and predicaments. Always reasonable and staying optimistic. An icon.




