1986
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Ferris Bueller's Day Off | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Hoosiers | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Stand by Me | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Platoon | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Top Gun (1986) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Blue Velvet | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Manhunter (1986) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Little Shop of Horrors (1986) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 9. | The Color of Money | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Three Amigos | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 11. | The Money Pit | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 12. | Pretty in Pink | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Lucas | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Crocodile Dundee | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 15. | The Karate Kid, Part 2 | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 16. | Peggy Sue Got Married | 2.5/4 | 2.4/4 |



