| 1. | Do the Right Thing | 4.0/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 2. | Sex, Lies, and Videotape | 4.0/4 | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 3. | Drugstore Cowboy | 4.0/4 | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 4. | When Harry Met Sally... | 4.0/4 | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 5. | Mystery Train (1989) | 3.5/4 | 2.7/4 |  | 
			
											
								| 6. | Sea of Love | 3.5/4 | 2.7/4 |  | 
			
											
								| 7. | Born on the Fourth of July | 3.5/4 | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 8. | Roger & Me | 3.5/4 | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 9. | The War of the Roses | 3.0/4 | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 10. | Uncle Buck | 3.0/4 | 2.7/4 |  | 
			
											
								| 11. | The Adventures of Baron Munchausen (1989) | 3.0/4 | 2.7/4 |  | 
			
											
								| 12. | Indiana Jones and the Last Crusade | 3.0/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 13. | Batman (1989) | 3.0/4 | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 14. | Crimes and Misdemeanors | 3.0/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 15. | Fabulous Baker Boys | 3.0/4 | 2.5/4 |  | 
			
											
								| 16. | Heathers | 3.0/4 | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 17. | The Big Picture (1989) | 3.0/4 | 2.5/4 |  | 
			
											
								| 18. | New York Stories | 3.0/4 | 2.2/4 |  | 
			
											
								| 19. | UHF | 3.0/4 | 2.4/4 |  | 
			
											
								| 20. | Parenthood | 3.0/4 | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 21. | The Dream Team (1989) | 3.0/4 | 2.5/4 |  | 
			
											
								| 22. | Bear, The ( ours, L' ) | 3.0/4 | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 23. | Glory (1989) | 3.0/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 24. | The Abyss | 3.0/4 | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 25. | National Lampoon's Christmas Vacation | 3.0/4 | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 26. | Always (1989) | 3.0/4 | 2.4/4 |  | 
			
											
								| 27. | Adventures of Milo and Otis, The ( Koneko monogatari ) | 3.0/4 | 2.5/4 |  | 
			
											
								| 28. | Say Anything... | N/A | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 29. | Field of Dreams | N/A | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 30. | My Left Foot | N/A | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 31. | Major League | N/A | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 32. | Damnation ( Kárhozat ) | N/A | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 33. | John Huston: The Man, the Movies, the Maverick | N/A | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 34. | Decalogue, The ( Dekalog ) | N/A | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 35. | Seventh Continent, The ( siebente Kontinent, Der ) | N/A | 2.9/4 |  |