Top Musical
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Sound of Music | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Grease | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | West Side Story (1961) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Fiddler on the Roof | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Rent | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Seven Brides for Seven Brothers | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | The Music Man | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Hairspray (2007) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 9. | The Phantom of the Opera (2004) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 10. | Oliver! | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Mamma Mia! | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 12. | Guys and Dolls | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Tangled (2010) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Willy Wonka & the Chocolate Factory | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Anastasia (1997) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Singin' in the Rain | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | How to Succeed in Business Without Really Trying | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 18. | White Christmas | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Funny Face (1957) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 20. | You Were Never Lovelier | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 21. | Funny Girl (1968) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 22. | Les Misérables (2012) | 4.0/4 | 3.0/4 |



