Top Fantasy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Saragossa Manuscript, The ( Rekopis znaleziony w Saragossie ) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 2. | Beauty and the Beast ( belle et la bĂȘte, La - 1946 ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Excalibur | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Nibelungen: Siegfried, Die | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Nibelungen: Kriemhild's Revenge, Die ( Nibelungen: Kriemhilds Rache, Die ) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 6. | Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Time Bandits | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 8. | City of Lost Children, The ( Cite des enfants perdus, La ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | The Fall (2008) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | The Imaginarium of Doctor Parnassus | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 11. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Tideland | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 13. | The Dark Crystal | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Jason and the Argonauts | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Immortals (2011) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 16. | The Adventures of Baron Munchausen (1989) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 17. | MirrorMask | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 18. | The Odyssey (1997) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 19. | Conan the Barbarian (1982) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 20. | Legend (1986) | 2.0/4 | 2.7/4 |



