1986 by Su Zany

1986

# Movie Title Rating Overall Add
1. Aliens 2.0/4 3.3/4
2. Ferris Bueller's Day Off 4.0/4 3.1/4
3. Platoon 4.0/4 3.2/4
4. Blue Velvet 0.5/4 3.0/4
5. Big Trouble in Little China 0.5/4 2.8/4
6. Pretty in Pink 4.0/4 2.8/4
7. The Great Mouse Detective 0.5/4 2.9/4
8. Sid and Nancy 2.0/4 2.9/4
9. Little Shop of Horrors (1986) 2.0/4 2.7/4
10. Highlander 2.0/4 2.8/4
11. Top Gun (1986) 1.5/4 2.7/4
12. The Color of Money 2.0/4 2.8/4
13. The Hitcher (1986) 2.0/4 2.8/4
14. Heartbreak Ridge 4.0/4 2.8/4
15. Salvador 0.5/4 2.7/4
16. Ruthless People 0.5/4 2.7/4
17. Short Circuit 1.0/4 2.6/4
18. Crocodile Dundee 0.5/4 2.5/4
19. The Money Pit 0.5/4 2.4/4
20. Jumpin' Jack Flash 2.0/4 2.5/4
21. F/X 4.0/4 2.6/4
22. Running Scared (1986) 4.0/4 2.5/4
23. Iron Eagle 0.5/4 2.3/4
24. Gung Ho (1986) 0.5/4 2.3/4
25. Nothing in Common 0.5/4 2.3/4
26. At Close Range 0.5/4 2.7/4
27. Legal Eagles 0.5/4 2.4/4
28. The Golden Child 0.5/4 2.0/4
29. Clockwise 4.0/4 2.6/4
30. 9½ Weeks aka Nine 1/2 Weeks 0.5/4 2.0/4
31. Wise Guys (1986) 2.0/4 2.2/4
32. Stand by Me N/A 3.2/4
33. An American Tail 0.5/4 2.8/4
34. Wildcats (1986) 0.5/4 2.5/4
35. Name of the Rose, The ( Name der Rose, Der ) N/A 2.6/4
36. Down and Out in Beverly Hills 0.5/4 2.6/4
37. Quicksilver 0.5/4 2.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name