2005 by Moviehead

2005

# Movie Title Rating Overall Add
1. Grizzly Man 3.5/4 3.1/4
2. Kingdom of Heaven 3.0/4 2.7/4
3. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 3.0/4 2.8/4
4. Oldboy ( Oldeuboi ) 3.0/4 3.2/4
5. Caché 3.0/4 2.9/4
6. Memories of Murder ( Salinui chueok ) 3.0/4 3.2/4
7. The 40 Year-Old Virgin 3.0/4 2.9/4
8. Batman Begins 2.5/4 3.1/4
9. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 2.5/4 2.8/4
10. King Kong (2005) 2.5/4 2.7/4
11. Sin City N/A 3.0/4
12. Downfall ( Untergang, Der ) N/A 3.2/4
13. Serenity (2005) N/A 3.0/4
14. A History of Violence N/A 3.0/4
15. Munich N/A 3.0/4
16. Lord of War N/A 2.8/4
17. Bittersweet Life, A ( Dalkomhan insaeng ) N/A 3.0/4
18. The Proposition (2005) N/A 2.8/4
19. Lady Vengeance ( Chinjeolhan geumjassi ) N/A 3.0/4
20. Broken Flowers N/A 2.7/4
21. The Squid and the Whale N/A 2.9/4
22. Capote N/A 2.9/4
23. Corpse Bride N/A 2.8/4
24. The Constant Gardener N/A 2.8/4
25. The New World (2005) N/A 2.7/4
26. High Tension ( Haute tension ) N/A 2.8/4
27. The Hitchhiker's Guide to the Galaxy N/A 2.6/4
28. Layer Cake N/A 2.7/4
29. Death of Mr. Lazarescu, The ( Moartea domnului Lazarescu ) N/A 2.9/4
30. Pulse ( Kairo ) N/A 2.5/4
31. George A. Romero's Land of the Dead N/A 2.5/4
32. The Brothers Grimm N/A 2.4/4
33. The Libertine (2005) N/A 2.3/4
34. The Wild Blue Yonder (2005) N/A 2.2/4
35. Constantine N/A 2.6/4
36. Thai Warrior, The ( Ong-Bak ) N/A 2.8/4
37. Shutter (2005) N/A 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name