The Best Jack Nicholson Performances
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Easy Rider | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | The Last Detail | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 3. | About Schmidt | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 4. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Terms of Endearment | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Five Easy Pieces | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Witches of Eastwick | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 8. | As Good as it Gets | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | A Few Good Men | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Hoffa | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 11. | Chinatown | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Batman (1989) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Prizzi's Honor | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | The Little Shop of Horrors (1960) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 15. | Heartburn | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 16. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 17. | Ironweed | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 18. | Something's Gotta Give | 3.0/4 | 2.6/4 |



