1001 Movies To Watch Before You Die by talwahfrench

1001 Movies To Watch Before You Die

# Movie Title Rating Overall Add
1. The King's Speech 4.0/4 3.2/4
2. The Hangover 3.0/4 3.0/4
3. Avatar 3.0/4 3.0/4
4. The Social Network 2.5/4 3.0/4
5. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
6. Wall-E 3.5/4 3.2/4
7. O Brother Where Art Thou 3.0/4 3.0/4
8. The Blair Witch Project 0.5/4 2.3/4
9. Clerks 2.5/4 3.0/4
10. The Lion King (1994) 3.0/4 3.3/4
11. 12 Angry Men (1957) 3.0/4 3.4/4
12. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
13. To Kill a Mockingbird 3.0/4 3.3/4
14. A Christmas Story (1983) 3.0/4 3.1/4

Recent Comments

talwahfrench
talwahfrench
Movie Star

talwahfrench - wrote on 12/03/11 at 10:31 AM CT

1001 Movies To Watch Before You Die comment

I'm watching through the 1001 movies to watch before you die. I may at some point add all the movies, but for now I'll just add them as I see them.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name