Top Action
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Kill Bill: Volume 1 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Kill Bill: Volume 2 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Professional, The ( Léon ) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Casino Royale (2006) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | The Terminator | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Raiders of the Lost Ark | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Die Hard | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 8. | The Dark Knight | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 9. | The Fugitive (1993) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | X-Men | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Speed (1994) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Independence Day (1996) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Rambo: First Blood | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | The Negotiator (1998) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Face/Off | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 16. | Romancing the Stone | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Point Break (1991) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Deja Vu (2006) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 19. | Clash of the Titans (1981) | 4.0/4 | 2.6/4 |



