Top Animated Films
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Mulan (1998) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | A Bug's Life | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Finding Nemo | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Ratatouille | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | The Incredibles | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | The Emperor's New Groove | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 10. | The Prince of Egypt | 3.5/4 | 2.9/4 |



