Top Historical
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Mongol: The Rise of Genghis Khan | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 2. | Hotel Rwanda | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Gangs of New York (2002) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Amistad | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Apocalypto | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | The Last Emperor | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | The Queen (2006) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | The Ten Commandments (1956) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | The New World (2005) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Hunger (2008) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Kingdom of Heaven | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 12. | The Countess | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 13. | The Pianist | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 14. | The Shawshank Redemption | 3.0/4 | 3.5/4 | |
| 15. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 16. | Braveheart (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Gone with the Wind | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Amadeus | 2.5/4 | 3.2/4 |



