G
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Gladiator (1992) | N/A | 2.3/4 | |
| 2. | Gladiator (2000) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Grindhouse | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | The Ghost and the Darkness | 1.5/4 | 2.6/4 | |
| 5. | Ghost (1990) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Gremlins (1984) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Gremlins 2: The New Batch | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 8. | The Game (1997) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Godzilla (1998) | 3.0/4 | 1.9/4 | |
| 10. | Ghajini | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 11. | The Grudge (2004) | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 12. | Ghost Rider (2007) | 2.5/4 | 1.9/4 | |
| 13. | Get Smart | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 14. | Gothika | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 15. | Georgia Rule | 3.0/4 | 2.1/4 |



