Top Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Couples Retreat | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 2. | The Muse (1999) | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 3. | The Bucket List | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 4. | Coyote Ugly | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 5. | Hitch | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 6. | Intolerable Cruelty | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 7. | Little Miss Sunshine | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Meet the Parents | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Mona Lisa Smile | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 10. | Three Men and a Baby | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 11. | Clueless | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 12. | While You Were Sleeping | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 13. | As Good as it Gets | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | The Birdcage | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Bend it Like Beckham | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 16. | Dave | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 17. | Ocean's Eleven (2001) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | My Best Friend's Wedding (1997) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 19. | Pretty in Pink | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 20. | My Big Fat Greek Wedding | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 21. | The Sisterhood of the Traveling Pants 2 | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 22. | Notting Hill | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 23. | Tootsie | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 24. | The Savages (2007) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 25. | Juno | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 26. | You, Me and Dupree | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 27. | Something's Gotta Give | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 28. | 27 Dresses | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 29. | In Her Shoes | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 30. | What Happens in Vegas | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 31. | Dogma | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 32. | Bride Wars | 2.5/4 | 2.1/4 |



