Top Action
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Dark Knight | 2.5/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Casino Royale (2006) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Blade (1998) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Face/Off | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Mr. and Mrs. Smith (2005) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 6. | The Fugitive (1993) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Die Hard | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Twilight (2008) | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 9. | Charlie's Angels (2000) | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 10. | Van Helsing | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 11. | Shooter (2007) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Paparazzi | 2.5/4 | 1.8/4 | |
| 13. | The Last Stand (2013) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 14. | Insurgent | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 15. | The Gift (2015) | N/A | 2.8/4 |



