Flix dat helped me embrace my inner gangsta
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Boyz n the Hood | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Friday | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Steel Magnolias | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | American Gangster | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | New Jack City | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Jackie Brown | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Hustle & Flow | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | The Warriors (1979) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Ernest Goes to Jail | 1.5/4 | 2.0/4 | |
| 10. | West Side Story (1961) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Breakin' 2: Electric Boogaloo | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 12. | The Joy Luck Club | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 13. | Driving Miss Daisy | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Belly | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 15. | Annie (1982) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 16. | I'm Gonna Git You Sucka | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 17. | Roll Bounce | 2.0/4 | 1.9/4 | |
| 18. | Jungle Fever | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 19. | The Wiz | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 20. | Good Burger | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 21. | Curly Sue | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 22. | Ghost Dad | 2.0/4 | 1.6/4 | |
| 23. | Black Knight (2001) | 1.5/4 | 1.8/4 | 



