Best of the 80's
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Trading Places | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Beverly Hills Cop | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | 48 Hrs. | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Overboard (1987) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Seems Like Old Times | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 6. | Protocol | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 7. | Private Benjamin | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 8. | Wildcats (1986) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 9. | Ferris Bueller's Day Off | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Airplane! | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Ghostbusters (1984) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Caddyshack | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | The Breakfast Club | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | Spaceballs | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | The Goonies | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 16. | The Karate Kid (1984) | 3.5/4 | 2.9/4 | 



