Girl Movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Girls Just Want to Have Fun | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 2. | 17 Again | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 3. | 10 Things I Hate About You | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | When Harry Met Sally... | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | A Knight's Tale | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 6. | The Cutting Edge | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 7. | Sleepless in Seattle | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 8. | Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Bringing Up Baby | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Pride and Prejudice (2005) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Pretty Woman | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | The Holiday (2006) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Far and Away | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 14. | Practical Magic | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Hope Floats | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 16. | Seven Brides for Seven Brothers | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Breakfast at Tiffany's | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Pretty in Pink | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Sense and Sensibility (1995) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Train Man ( Densha Otoko ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 21. | ShakespeaRe-Told | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 22. | Tammy and the Doctor | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 23. | Gidget | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 24. | Pillow Talk | 4.0/4 | 2.7/4 |
Recent Comments
sapien - wrote on 04/28/09 at 02:24 PM CT
Girl Movies comment
Oh, I would definitely have to go with Fried Green Tomatoes and Thelma and Louise as my top two Girl movies.




