Top Horror
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Dawn of the Dead (1979) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Night of the Living Dead (1968) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Halloween (1978) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Texas Chainsaw Massacre (1974) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 5. | The Exorcist (1973) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Friday the 13th (1980) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 7. | The Omen (1976) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | The Descent (2006) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | High Tension ( Haute tension ) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | A Nightmare on Elm Street (1984) | 3.0/4 | 3.0/4 |



