Scariest Movies Ever Made
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Repulsion | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | The Shining (1980) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Halloween (1978) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Entity (1983) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Black Christmas aka Silent Night, Evil Night (1974) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | The Haunting (1963) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Invasion of the Body Snatchers (1978) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 8. | The Babadook | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Night of the Living Dead (1968) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Cujo | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Aliens | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Suspiria (1977) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | The Omen (1976) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | The Changeling (1980) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 15. | The Wicker Man (1975) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Frailty | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 17. | The Texas Chainsaw Massacre (1974) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Don't Look Now | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 19. | The War of the Worlds (2005) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 20. | And Soon the Darkness (1971) | 3.0/4 | 2.8/4 |



