Best Movies of the 00s
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Lord of the Rings: The Two Towers | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | The War of the Worlds (2005) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 6. | Frailty | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Black Hawk Down | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Stranger Than Fiction | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Meet the Parents | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 10. | We Were Soldiers | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Minority Report | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Panic Room | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 13. | Love Actually | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Django Unchained | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 15. | The Wrestler (2008) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Synecdoche, New York | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Almost Famous | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Funny People | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 19. | Zombieland | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 20. | About Schmidt | 3.5/4 | 2.7/4 |



