Best Movies of the 1990s
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Terminator 2: Judgement Day | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Sling Blade | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | A Few Good Men | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Braveheart (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 7. | The Last of the Mohicans (1992) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | L.A. Story | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Groundhog Day | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Awakenings (1990) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Misery | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | The Usual Suspects | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | In the Line of Fire | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Shine (1996) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | The Fugitive (1993) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Tombstone | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Se7en | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 18. | So I Married an Axe Murderer | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 19. | Demolition Man | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 20. | Being John Malkovich | 3.5/4 | 2.9/4 |



