Top Drama
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Doctor Zhivago | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Hamlet (1996) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Fanny and Alexander | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Gone with the Wind | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 6. | Casablanca | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 8. | The Age of Innocence (1993) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Sunset Boulevard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | The Remains of the Day | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Network (1976) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | They Shoot Horses, Don't They? | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 13. | A Streetcar Named Desire | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Bicycle Thieves ( Ladri di biciclette ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Citizen Kane | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Finding Neverland | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Empire of the Sun | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Raging Bull | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 19. | Match Point | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 20. | Road to Perdition | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 21. | The Shawshank Redemption | 3.0/4 | 3.5/4 | |
| 22. | The Night of the Hunter | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 23. | Dangerous Liaisons (1988) | N/A | 2.9/4 | |
| 24. | All the President's Men | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 25. | On the Waterfront | 3.5/4 | 3.3/4 |



