Top Animation
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Beauty and the Beast (1991) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Aladdin (1992) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Cars | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 4. | A Bug's Life | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Ice Age | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Ice Age: The Meltdown | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | The Lion King (1994) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | The Little Mermaid (1989) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Monster House | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 10. | Monsters, Inc. | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | The Nightmare Before Christmas | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Shrek | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 13. | South Park: Bigger, Longer & Uncut | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Toy Story | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Toy Story 2 | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Aladdin and the King of Thieves | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 17. | Antz | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 18. | Shrek 2 | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 19. | 101 Dalmatians (1961) | 4.0/4 | 2.9/4 |



