Top Matt Damon
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Good Will Hunting | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Bourne Supremacy | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Ocean's Eleven (2001) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Chasing Amy | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Dogma | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | The Rainmaker (1997) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 9. | Spirit: Stallion of the Cimarron | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 10. | Confessions of a Dangerous Mind | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 11. | Ocean's Thirteen | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | The Bourne Identity (2002) | 2.5/4 | 3.1/4 |



