Czopek's Top Sci-Fi List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | A Clockwork Orange | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 4. | 2001: A Space Odyssey | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Ghost in the Shell ( Kôkaku kidôtai ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Matrix Reloaded | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 8. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Inception | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Sexmission ( Seksmisja ) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | The Matrix Revolutions | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 12. | The Dark Knight | 2.0/4 | 3.4/4 | |
| 13. | Winter Sleep ( Kis uykusu ) | N/A | 3.2/4 |



