classic sci-fi post 1970 by Buddha 309

classic sci-fi post 1970

# Movie Title Rating Overall Add
1. 2001: A Space Odyssey 3.5/4 3.1/4
2. Silent Running N/A 2.7/4
3. Soylent Green 3.5/4 2.8/4
4. Escape from the Planet of the Apes 3.0/4 2.5/4
5. The Omega Man 3.0/4 2.6/4
6. Hangar 18 2.5/4 2.2/4
7. Scanners 4.0/4 2.6/4
8. Escape from New York 3.0/4 2.8/4
9. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
10. Minority Report 3.0/4 2.9/4
11. Alien 4.0/4 3.3/4
12. Prometheus (2012) 4.0/4 2.9/4
13. Close Encounters of the Third Kind 3.0/4 3.1/4
14. Meteor (1979) 2.0/4 2.0/4
15. Invasion of the Body Snatchers (1978) 3.0/4 2.7/4
16. The Terminator 2.0/4 3.1/4
17. Serenity (2005) 4.0/4 3.0/4
18. Star Trek II: The Wrath of Khan 3.5/4 3.0/4
19. John Carter 4.0/4 2.6/4
20. Star Trek: First Contact 2.5/4 2.8/4
21. Bicentennial Man 3.0/4 2.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name