cool animation by Buddha 309

cool animation

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Iron Giant 4.0/4 3.0/4
2. Rise of the Guardians 4.0/4 2.9/4
3. La Luna (2012) 4.0/4 3.1/4
4. Wreck-It Ralph 4.0/4 3.1/4
5. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 4.0/4 3.3/4
6. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
7. Brave (2012) 3.5/4 2.9/4
8. Frozen (2013) 4.0/4 3.0/4
9. Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) 4.0/4 3.2/4
10. Titan A.E. 4.0/4 2.6/4
11. American Pop 4.0/4 2.4/4
12. Astro Boy 4.0/4 2.6/4
13. Tangled (2010) 3.5/4 3.1/4
14. Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) 4.0/4 3.2/4
15. Perfect Blue 3.0/4 3.1/4

Recent Comments

Buddha 309
Buddha 309
Producer

Buddha 309 - wrote on 08/15/14 at 11:09 AM CT

cool animation comment

These animated films are not all kid friendly, and the ones that are do not talk down to children. I hate things that dumb it down for children. Many of these are definitely for older kids and "Perfect Blue" is for adults. they are in no particular order. I like them all.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name