My Top Movies of 2000 (so far)
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | O Brother Where Art Thou | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Gladiator (2000) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Meet the Parents | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 4. | Chicken Run | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 5. | Traffic (2000) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Memento | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Unbreakable | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Thirteen Days | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Dinosaur | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 10. | The Patriot (2000) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | The Emperor's New Groove | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Men of Honor | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | X-Men | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | The Whole Nine Yards | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 15. | The Contender (2000) | 3.0/4 | 2.8/4 |



