Top Movie List by BDS

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Twin Peaks: Fire Walk With Me 4.0/4 2.7/4
2. The Birds (1963) 2.5/4 3.1/4
3. Dial M for Murder 2.5/4 3.2/4
4. Family Plot 2.0/4 2.9/4
5. Frenzy 2.5/4 3.0/4
6. The Man Who Knew Too Much (1956) 2.0/4 2.8/4
7. Marnie 3.5/4 2.8/4
8. North by Northwest 3.0/4 3.3/4
9. Notorious (1946) 4.0/4 3.2/4
10. Psycho (1960) 3.0/4 3.3/4
11. Rear Window 3.5/4 3.3/4
12. Spellbound (1945) 3.5/4 2.8/4
13. Suspicion (1941) N/A 2.8/4
14. To Catch a Thief N/A 3.0/4
15. Topaz (1969) N/A 2.5/4
16. Torn Curtain N/A 2.4/4
17. The Trouble with Harry N/A 2.7/4
18. Vertigo (1958) N/A 3.2/4
19. Shadow of a Doubt (1943) N/A 3.1/4
20. The Lady Vanishes (1938) N/A 3.0/4
21. Lifeboat N/A 2.9/4
22. Rope N/A 3.1/4
23. Saboteur N/A 2.9/4
24. Stage Fright (1950) N/A 2.7/4
25. Blue Velvet N/A 3.0/4
26. The Elephant Man N/A 3.2/4
27. Eraserhead N/A 2.9/4
28. Lost Highway N/A 2.8/4
29. Mulholland Drive N/A 3.0/4
30. Wild at Heart N/A 2.8/4
31. Inland Empire N/A 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name