Top Biography
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Schindler's List | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | A Beautiful Mind | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Amadeus | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Girl, Interrupted | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | The Hurricane (1999) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Coal Miner's Daughter | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Monster (2003) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Erin Brockovich | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Mommie Dearest | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Chaplin | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | La Bamba | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 12. | Cool Runnings | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 13. | Sweet Dreams (1985) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Shut Up and Sing (2006) | 3.0/4 | 2.6/4 |



