Best movies 1996
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Scream (1996) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 2. | Jerry Maguire | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Fargo (1996) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Matilda (1996) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Primal Fear | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Ransom (1996) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 7. | Romeo + Juliet (1996) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 8. | Independence Day (1996) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Mission: Impossible | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 10. | From Dusk Till Dawn | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Happy Gilmore | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | The English Patient | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Swingers | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Dead Man | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Sling Blade | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | The Rock | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Beavis and Butt-head Do America | 3.0/4 | 2.4/4 |



