Notable actors: Christian Bale
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 3:10 to Yuma (2007) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 2. | American Psycho | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Batman Begins | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 4. | The Dark Knight Rises | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 5. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 6. | Empire of the Sun | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | The Fighter (2010) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Pocahontas | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 10. | The Prestige (2006) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Public Enemies | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Terminator Salvation | 3.5/4 | 2.6/4 |



