Top Fantasy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Lord of the Rings: The Return of the King | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Lord of the Rings: The Two Towers | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Hobbit: An Unexpected Journey | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Harry Potter and the Prisoner of Azkaban | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Harry Potter and the Half-Blood Prince | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Harry Potter and the Goblet of Fire | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Harry Potter and the Order of the Phoenix | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Harry Potter and the Sorcerer's Stone | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Iron Man 2 | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Harry Potter and the Chamber of Secrets | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Spider-Man | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe | 3.0/4 | 2.8/4 |



