1985
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Goonies | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Back to the Future | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | The Breakfast Club | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Rocky IV | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 5. | Just One of the Guys | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 6. | Cocoon | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 7. | Clue | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | The Last Dragon | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 9. | Witness (1985) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Weird Science | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 11. | Explorers | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Pee Wee's Big Adventure | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 13. | National Lampoon's European Vacation | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 14. | Summer Rental | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 15. | Teen Wolf | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 16. | Once Bitten | 2.0/4 | 2.2/4 |



