Top Drama
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Rain Man | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Forrest Gump | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The Sixth Sense | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | 12 Angry Men (1957) | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 7. | To Kill a Mockingbird | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Mr. Smith Goes to Washington | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | It's a Wonderful Life | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Apollo 13 | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | The Ten Commandments (1956) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Sunset Boulevard | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Saving Private Ryan | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 14. | The Grapes of Wrath | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Good Will Hunting | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 16. | Flatliners (1990) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Pleasantville | 3.5/4 | 2.8/4 |



