Top 10 of 2000
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Requiem for a Dream | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | In the Mood for Love ( Fa yeung nin wa ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Amores Perros ( Love's a Bitch ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Dancer in the Dark (2000) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Gladiator (2000) | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | You Can Count on Me | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | J.S.A.: Joint Security Area ( Gongdong gyeongbi guyeok JSA ) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Almost Famous | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Werckmeister Harmonies ( Werckmeister harmóniák ) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Before Night Falls | 3.5/4 | 2.7/4 | 



