My Favorite Films Of 1986
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Platoon | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Cobra (1986) | 4.0/4 | 2.1/4 | |
| 3. | The Color of Money | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | The Karate Kid, Part 2 | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 5. | At Close Range | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Sid and Nancy | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Pretty in Pink | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Ferris Bueller's Day Off | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Top Gun (1986) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Stand by Me | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Aliens | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Poltergeist II | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 13. | Youngblood (1986) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 14. | Manhunter (1986) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Trick or Treat (1986) | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 16. | The Fly (1986) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | The Texas Chainsaw Massacre 2 | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 18. | Down and Out in Beverly Hills | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 19. | Band of the Hand | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 20. | Raw Deal (1986) | N/A | 2.1/4 | |
| 21. | Back to School | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 22. | Short Circuit | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 23. | Maximum Overdrive | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 24. | Heartbreak Ridge | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 25. | Big Trouble in Little China | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 26. | Crocodile Dundee | 2.5/4 | 2.5/4 |



