My Favorite Movies Of 1978
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Deer Hunter | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Every Which Way but Loose | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 3. | Cheech and Chong's Up in Smoke | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Halloween (1978) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Grease | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Superman (1978) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Convoy (1978) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 8. | Jaws 2 | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 9. | National Lampoon's Animal House | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Damien: Omen II | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 11. | The Buddy Holly Story | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Corvette Summer | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 13. | Hooper | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 14. | The Swarm | 2.0/4 | 1.8/4 | 



