Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Barry Lyndon | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Lawrence of Arabia | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | 2001: A Space Odyssey | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Citizen Kane | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Nosferatu the Vampyre ( Nosferatu: Phantom der Nacht ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Vertigo (1958) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Thin Red Line | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Eyes Wide Shut | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 9. | Mulholland Drive | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | The Third Man | 4.0/4 | 3.2/4 |
Recent Comments
Protozoid - wrote on 06/29/12 at 11:11 PM CT
Top Movie List comment
Ah! I've found a solution; the top 10 will be selected using this methodology: http://blogs.indiewire.com/pressplay/video-sight-sound-film-poll-ignatiy-vishnevetsky-on-how-to-make-a-random-top-ten-list Stay tuned...
Protozoid - wrote on 06/23/12 at 07:03 PM CT
Top Movie List comment
By far the most difficult list to make. I debate not having a favorite film list, but instead just rotate it constantly. LAWRENCE OF ARABIA, BARRY LYNDON, 2001, BRAZIL, BLUE VELVET, THE THIN RED LINE, SEVEN SAMURAI... all of these and more are more or less tied for my favorite movie, so the whole top 100 is honestly in (almost) random order.
Josh C - wrote on 08/24/07 at 08:47 PM CT
Top Movie List comment
You have a list made mostly of movies I haven't seen, I think I will have to check some of them out, especially eraserhead.





