Director's Cuts You Must See!
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Brazil (1985) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Heaven's Gate | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 3. | Once Upon a Time in America | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Apocalypse Now | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Blade Runner | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Napoleon (2023) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 7. | Kingdom of Heaven | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 8. | Legend (1986) | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Dark City (1998) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Alien 3 | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 11. | The Cotton Club | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 12. | The Godfather: Part III | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | The Big Red One | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Bad Santa | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Twixt | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 16. | The Messenger: The Story of Joan of Arc | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 17. | Professional, The ( Léon ) | 3.0/4 | 3.3/4 |



