Top Drama Movie List by John

Top Drama

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
2. Reign Over Me 4.0/4 2.7/4
3. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
4. American History X 4.0/4 3.2/4
5. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
6. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
7. To Kill a Mockingbird N/A 3.3/4
8. Good Will Hunting 4.0/4 3.2/4
9. Dead Poets' Society 4.0/4 3.1/4
10. Gran Torino 3.5/4 3.2/4
11. V for Vendetta 4.0/4 3.0/4
12. Roots (1977) 4.0/4 3.2/4
13. Crash (2005) 3.5/4 2.9/4
14. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
15. The Departed 3.5/4 3.3/4
16. Catch Me if You Can 3.0/4 3.1/4
17. Man on Fire (2004) 2.5/4 2.9/4
18. A Time to Kill (1996) 4.0/4 2.9/4
19. The Great Debaters 4.0/4 2.9/4
20. Good Night, and Good Luck 3.5/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name