Top Mystery Movie List by uberalpha

Top Mystery

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Usual Suspects 4.0/4 3.3/4
2. Brick (2006) 3.5/4 2.9/4
3. The Third Man 3.5/4 3.2/4
4. Gone Baby Gone 3.5/4 3.0/4
5. L.A. Confidential 4.0/4 3.2/4
6. No Country for Old Men 3.5/4 3.2/4
7. The Illusionist (2006) 3.0/4 2.9/4
8. Inside Man (2006) 3.0/4 2.9/4
9. From Hell 3.5/4 2.6/4
10. Hollywoodland 3.5/4 2.4/4
11. The Constant Gardener 3.0/4 2.8/4
12. Oldboy ( Oldeuboi ) 3.5/4 3.2/4
13. The Maltese Falcon (1941) 3.5/4 3.2/4
14. Match Point 3.0/4 2.8/4
15. The Big Sleep (1946) 3.0/4 3.1/4
16. Caché 3.0/4 2.9/4
17. The Prestige (2006) 3.0/4 3.1/4
18. The Spanish Prisoner 3.0/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name