Top Drama
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Gettysburg | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 2. | Swordfish | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 3. | A Few Good Men | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Valkyrie | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Undisputed II: Last Man Standing | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Rocky II | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Super 8 | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | The Green Mile | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | The Prestige (2006) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Pulp Fiction | 2.5/4 | 3.4/4 | |
| 11. | Gran Torino | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | The Shawshank Redemption | 2.5/4 | 3.5/4 | |
| 13. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 14. | Platoon | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Cast Away (2000) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | The Last King of Scotland | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | We Were Soldiers | 2.5/4 | 2.8/4 |



