Twists and Surprises
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Citizen Kane | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Diabolique ( diaboliques, Les ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Fight Club | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Mulholland Drive | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Psycho (1960) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Rosemary's Baby | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Saw | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Se7en | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | The Sixth Sense | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Sleuth (1972) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 2.5/4 | 3.4/4 | |
| 12. | The Sting (1973) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | The Usual Suspects | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Vertigo (1958) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Witness for the Prosecution | 4.0/4 | 3.2/4 |



