Top Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 2. | Anchorman: The Legend of Ron Burgundy | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Out Cold (2001) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 4. | The Wedding Crashers | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Old School | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Blades of Glory | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 7. | Saving Silverman | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 8. | The 40 Year-Old Virgin | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | National Lampoon's Van Wilder | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 10. | Dodgeball: A True Underdog Story | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Monty Python and the Holy Grail | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | The Princess Bride | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Ferris Bueller's Day Off | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Office Space | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 15. | The Big Lebowski | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Hitch | 3.0/4 | 2.5/4 |



