Top Romance
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Irene in Time | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 2. | Going Shopping | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 3. | Déjà Vu (1998) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Always (1985) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 5. | Hollywood Dreams | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Festival in Cannes | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 7. | Passenger 57 | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 8. | Venice/Venice | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Casablanca | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Gone with the Wind | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | The Philadelphia Story | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Harold and Maude | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Doctor Zhivago | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | The Maltese Falcon (1931) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Sabrina (1954) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Guess Who's Coming to Dinner | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Finding Bliss | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 18. | Amy's Orgasm | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 19. | West Side Story (1961) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | The African Queen | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 21. | It's Complicated | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 22. | How Stella Got Her Groove Back | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 23. | I Love You, Don't Touch Me! | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 24. | Monster's Ball | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 25. | Tracks (1977) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 26. | Can She Bake a Cherry Pie? | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 27. | Someone to Love (1987) | 4.0/4 | 2.9/4 |



