Best movie intros
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Watchmen | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 5. | L.A. Confidential | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | The Departed | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Rocky (1976) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Apocalypse Now | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 10. | Raging Bull | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Fargo (1996) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Toy Story | 3.5/4 | 3.3/4 |



