(W) DVDs I Own
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Waking Ned Devine | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 2. | Wall-E | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Walk the Line | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Wall Street | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Wanted (2008) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 6. | The War of the Roses | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | The War of the Worlds (2005) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 8. | The Water Horse: Legend of the Deep | N/A | 2.5/4 | |
| 9. | The Weather Man | 1.5/4 | 2.4/4 | |
| 10. | The Wedding Date | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 11. | We Own the Night | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 12. | We Were Soldiers | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | What Lies Beneath | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 14. | When Harry Met Sally... | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Where the Heart Is (2000) | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 16. | Whip It! | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Wonder Boys | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Woodstock | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Where the Money Is | 4.0/4 | 2.5/4 | 



